جبهه مشارکت: حاکمیت از این نمایش‌ها طرفی نخواهد بست

02/08/2009 at 3:52 am Leave a comment


جبهه مشارکت ایران اسلامی، بزرگترین حزب اصلاح‌طلب که دبیرکل و شماری از اعضای ارشد آن در میان بازداشت‌شدگان است، در نخستین واکنش نسبت به دادگاه موسوم به “متهمان براندازی نرم”، آن را یک “شوی مضحک” خواند. جبهه مشارکت در بیانیه‌ی خود نوشته است «کودتای انتخاباتی اقتدارگرایان با آغاز شوی مضحک دادگاه فله‌ای جمعی از بازداشت‌شدگان اخیر وارد مرحله‌ای تازه شد.»

نخستین جلسه‌ی محاکمه‌ی فعالان سیاسی روز شنبه اول اوت (۱۰ مرداد) برگزار شد. براساس گزارش خبرگزاری‌های بین‌المللی در این دادگاه، ۱۰۰ تن از بازداشت‌شدگان هفته‌های اخیر شرکت داشتند.

در میان حاضرین چهره‌های شناخته‌شده‌ی اصلاح‌طلب همچون دکتر محسن میردامادی دبیر کل جبهه مشارکت، مهندس بهزاد نبوی عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام محمدعلی ابطحی، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز، دکتر محسن امین‌زاده، معاون وزارت خارجه در دولت خاتمی، محمد عطریانفر، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، مهندس محسن صفایی فراهانی و دکتر عبدالله رمضان‌زاده، اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت حضور داشتند.

در کيفرخواست دادگاه، اين افراد به “اقدام عليه امنيت ملی”، “تخريب اموال شخصی مردم”، “برهم زدن نظم عمومی” و “راه‌اندازی انقلاب مخملی” متهم شده‌اند.

کیفرخواست همچون مقاله‌های کیهان

جبهه مشارکت در بیانیه‌ی خود کیفرخواست دادستانی تهران علیه بازداشت‌شدگان را به مقاله‌های روزنامه‌ی افراطی کیهان تشبیه کرده و نوشته است: «در دادگاه آنچه بیش از هر چیز جلوه‌گری کرد، متن دادخواست مدعی‌العموم بود که پس از ۵۰ روز ایزوله کردن و فشار بر صدها تن بازداشتی مختلف، انتظار می‌رفت متن قابل تامل و جدی‌تری باشد، اما آنها به قدری از به زمین سفت خوردن کودتایشان در جامعه دچار شوک و عصبیت هستند که حاصل آن بیانیه‌ای آشفته و ضعیف در حد سرمقاله‌های آشنای کیهان از کار در آمده که مرغ پخته را هم به خنده می‌اندازد.»

در کیفرخواست دادگاه علیه اعضای جبهه مشارکت، از جمله به بخشی از سند راهبردی این حزب اشاره شده که در آن جبهه مشارکت “ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای شهر و روستا و در مرحله بعد مجلس خبرگان” را نهادهای مناسب‌تری برای حضور طرفداران مردم‌سالاری معرفی کرده است. کیفرخواست این هدف‌ها را “خیانت” توصیف کرده است. تلاش برای حضور در نهادهای قدرت از طریق مشارکت در رقابت‌های انتخاباتی، جزو الفبای فعالیت‌های سیاسی و حزبی است، اما روشن نیست دادگاه با استناد به کدام قوانین و مقررات چنین کاری را “خیانت” می‌نامد.

Advertisements

Entry filed under: Uncategorized.

ابطحی، ای توپولی سابق، اعترافات بامزه ات را هم دوست داریم چرا به کنسرت گوگوش نخواهم رفت

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تعداد بازدید

  • 75,868 بازدید

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 53 other followers

آخرین نظرات


%d bloggers like this: