گفت خود پیداست از زانوی تو

07/11/2009 at 8:46 am 1 comment


در دانشگاههای ایران درسی ارائه میشد به نام « طراحی سیستمها». به طور خلاصه یکی از چیزههایی که در این درس ارائه میگردید این بود که به عنوان مثال در یک سازمان برای انجام گرفتن یک کار چه مراحلی باید طی شود ؟ چه اطلاعاتی از متقاضی دریافت و چه پروسه ای روی آن اعمال شود تا کار در کمترین زمان انجام شود ، مثلا اگر در ایران برای گرفتن مجوز ساختمان شما باید از صد نفر امضا بگیرید این به آن معنا است که قبلا یک نفر آدم باهوش !‌ نشسته و این سیستم را به این شکل طراحی کرده است !

این توضیح را دادم تا متوجه شویم دانش طراحی سیستمها چه نقش مهمی در کار آمدکردن فرآیند یک کار اداری دارد . در کشور های درست و حسابی کمتر دیده میشود که یک فرم ( مثلا فرم اداره مهاجرت یا بیمه یا … ) که قرار است توسط ارباب رجوع پر شود ناقص و یا گویا نباشد ، مراحل کار در فرمها به شکل کامل توضیح داده شده و کاملا مشخص شده است که مراجع چه باید بکند و تقریبا در همه موارد این فرمها گردشی کاملا شفاف دارند و شما را هیچ وقت فرم به دست نمیفرستند بروید از این و آن امضاء بگیرید . شاید مدیران در این کشور عاشق شنیدن التماس ارباب رجوع نیستند و شاید هم کسانی که در ایران سیستمها را طراحی میکنند اصولا از وجود چنین علمی اطلاع ندارند . هر چه که هست مردم ایران زمین به عدم وجود سیستمهای منطقی عادت کرده اند ولی برای من و شما که در یک کشور با سیستم ( با کلاس )  زندگی میکنیم مواجه شدن با یک سیستم غلط و غیر منطقی تقریبا به فراموشی سپرده شده است مگر آنکه مجبوز شوید به هر دلیلی از سیستمهای یک سازمان وابسته به سرزمین مادری اسفاده کنید .

شاید یکی از ایرادهای کار آنجا باشد که مدیران بخش دولتی در ایران از میزان اهمیت سپردن کار به کاردان قافل هستند و تصور میکنند که اگر مثلا آقا زاده در مدرسه نمره کامپیوتر خوبی گرفته است ایشان صلاحیت دارند که وب سایت یک مرکز دولتی را به مدیریت پدر ! طراحی کند ! و یا اگر یک مدیر دولتی امروز از یک تکنولوژی جدید مطلع شد میتواند حکم کارشناسی برای تغییر کل سیستم به سلیقه خود صادر کند ….

یکی از دوستان میگفت در ایران اخیرا از آخرین تکنولوژی ها استفاده میشود و سیستمها در آنجا خیلی از اینجا پیشرفته تر است ! نمیدانم چرا با شنیدن این ادعا به یاد این شعر مولانا افتادم «آن یکی پرسید اشتر را که هی// از کجا می‌آیی ای اقبال‌پی// گفت از حمام گرم کوی تو// گفت خود پیداست از زانوی تو!! »‌

نتیجه استفاده از تکنولوژی بدون داشتن دانش طراحی سیستم آن چیزی است که در بسیاری از ادارات دولتی وطنی در داخل و خارج از ایران شاهد آن هستیم . اصلا چرا را ه دور برویم . وزارت امور خارجه ایران قاعدتا میبایست به دلیل مجاورت دائم و کار با سیستمهای کارآمد غربی از پیشرفته ترین تکنولوژی ها و بهترین سیستمهای مدیریتی بهره میبرد به شکلی که یک ایرانی مقیم کانادا  ، استرالیا ، آمریکا ، اروپا و یا حتی مالزی وقتی به سفارت کشورش در این کشورها مراجعه میکرد تفاوت از زمین تا آسمان را با سیستمهایی که به آنها عادت کرده را لمس

نمیکرد!!

if you think I am wrong compare Iranian Embassy Websites with Embassy of India , UAE , EGIPT , etc

Advertisements

Entry filed under: اجتمائی.

عجب سرگذشتی داشتی کل علی !! بازگشت به گذشته ، تگامل انسان در جهت معکو س

1 Comment Add your own

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تعداد بازدید

  • 75,868 بازدید

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 53 other followers

آخرین نظرات


%d bloggers like this: