لکه ننگ

24/06/2010 at 12:26 am Leave a comment


۱- نزدیک ۲۰ سال پیش بود که وقتی در سواحل نیلگون جزیره کیش در خلیج فارس قدم میزدم ماده لزج و سیاه رنگی به کفشی که تازه از بازار کیش برای خودم خریده بودم چسبید ، وقتی تلاش من برای پاک کردن این ماده بد بو و سمج بی فایده ماند به اطراف خودم نگاه کردن و گلوله های تیله مانند سیاه رنگی رو دیدم که لا بلای ماسه ها خودشون رو قایم کرده بودند و تقریبا تا چشم کار میکرد ساحل زیبای جزیره مرجانی کیش رو به گند کشیده بودند ، این طلای سیاه بود که به برکت جنگ نفتکشها سواحل خلیج فارس رو به گند کشیده بود و قتی این روزها خبر های فاجعه زیست محیطی خلیج مکزیک در آمریکا رو میخونم یاد اون روزی میافتم که هر کاری کردم نتونستم لکه سیاه رنگ و بد بوی نفت خام رو از روی کفش خودم پاک کنم و در نهایت اون کفش رو دور انداختم.
هر روز در خبرها صحنه های ماهی ها و لک لک هایی رو که سر تا پا از قیر اندود شده اند منتشر میشوند ولی عمق فاجعه در دل اقیانوسها نهفته است وقتی خبر نشت ۱۰۰ هزار بشکه نفت در روز از سکوی نفتی شرکت بریتیش پترولیوم رو شنیدم با خودم فکر کردم که اگر هر بشکه نفت ۱۵۹ لیتر باشه یک صد هزار بشکه نفت در روز در طی ۶۱ روز که از وقوع این حادثه میگذره یعنی چی ؟ جوابم رو پیدا کردم۱۶ میلیون لیتر در مدت ۶۱ روز یعنی ۵۰ هزارتریلر تانکر نفت کش . داشتم فکر میکردم بشر امروزی خودش رو در چه مردابی انداخته که اشتباه یک تکنسین و یا مهندس روی یک اسکله نفتی میتونه فاجعه ای به بار بیاره که دست کمی از یک انفجار اتمی نداره . یکی از دوستان میگفت در چنین دوره زمانه ای و با مدیریت و درایتی که از مدیران دولتی در ایران خبر داریم فقط خدا باید به مردم ایران رحم کنه که قراره یک نیروگاه اتمی رو بیخ گوششون مثل یک بمب ساعتی تحمل کنند.

۲- ۷ ماه پیش خبر سفر استاد شجریان و گروه شهناز به استرالیا منتشر شد . اغاز این سفر ، بزرگترین واقعه فرهنگی و هنری تاریخ ایرانیان در استرالیا را رقم زد که به تایید اکثریت فرهیختگان جامعه به بهترین نحو برگزار گردید ،در طی مدت این سفر نزدیک به ۴۰۰۰ ایرانی و غیر ایرانی از کنسرتهای استاد شجریان استقبال کرده و برای اولین بار در دنیا دو رسانه انگلیسی زبان برنامه های مهم خودشان رو به یک هنرمند ایرانی اختصاص دادند، آقای شجریان و گروه شهناز تور کنسرتهای بی نظیر خودشون رو در کشورهای آمریکا و کانادا ادامه دادند و به سلامتی به ایران برگشتند . هفته نامه های فارسی زبان در استرالیا ۷ ماه خبر های مربوط به استاد شجریان را که در تمام خبرگزاری ها روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد ، تلویزیون اس بی اس و ای بی سی منتشر شده بود و در این میان تو گویی مسئولین هفته نامه های فارسی زبان ( به غیر از خلیج فارس ) سر به آسمان داشته به سوت زدن مشغول بودند تو گویی در شهر خبری نیست!

۳- به طور کلی آدمهای مهم بهتره برای سفر وسیله نقلیه دیگه ای رو انتخاب کنند و یا حتما قبل از نشستن روی صندلی های مهم یک دوره چتر بازی رو بگذرونند ، یادم میاد یوری گاکارین فضا نورد معروف اتحاد جماهیر شوروی بعد از این که در میان مردم شوروی سابق به یک استوره تبدیل شده بود خیال برش داشت که میتونه در حکومت کمونیستی هر حرفی خواست بزنه و همین شد که هواپیماش مستقیما خورد به کوه که دوره های چتر بازی هم که دیده بود به دردش نخوره ، و همه علی رضا پهلوی رو هم به یاد داریم که اون هم با هواپیما کوبیده شد به کوه ، بعد فرماندهان سپاه و بعضی وزرای محترم در چند نوبت در مدت ۳۰ سال گذشته در حوادث هوایی مشابه کشته شدوندند !! حالا هم که چهار پنج تا از مدیران ارشد شرکتهای گردن کلفت استرالیایی همه با هم در جنگلهای آفریقا مشتریان تازه سقوطهای اینچنینی بودند ، بعد از شنیدن این خبر های آدم باید خدا رو شکر کنه که جزو کله گنده ها نیست.

Advertisements

Entry filed under: Uncategorized.

گرز فریدونی کشم ضحاک را سر بشکنم معني زمامدار ملي و ادم حسابي را بيشتر درك ك نيد

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تعداد بازدید

  • 75,693 بازدید

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 53 other followers

آخرین نظرات


%d bloggers like this: