خبرنگاری که پشت سر دیگران پنهان میشود !!

14/09/2010 at 6:56 pm Leave a comment


این عکس مانی ویس زاده است که از روی ویديوی مربوطه پیاده شده است

پنهان شدن مانی ویس زاده پشت مردم from ایران سبز on Vimeo.

برا دیدن ویدئو میتوانید به این لینک مراجعه نمایید

مانی ویس زاده با انتشار مطلبی در صفحه اول نشریه خود به ویدئویی اشاره میکند که گویا مدتی است در اینترنت منتشر شده است . این ویدئو مربوط به اجتماع ایرانیان مقیم سیدنی روز 28 جولای سال 2009 میباشد در این گرد هم آیی اکثر چهره های شناخته شده و قدیمی جامعه ایرانیان مقیم استرالیا در کنار دانشجویان ایرانی شرکت داشته اند .محور اصلی این گرد هم آیی همدردی با کشته شدگان حوادث پس از انتخابات من جمله ندا آغا سلطان بوده است . این گردهم آیی از طرف کانال SBS پوشش تصویری داده شد و همان شب از شبکه SBS پخش شد.
ویدئویی که ویس زاده به آن اشاره میکند احتمالا توسط یک تلفن موبایل ضبط شده است یعنی همان روشی که هزاران ایرانی در حوادث بعد از انتخابات از آن به عنوان ابزار اطلاع رسانی و افشاگری استفاده کردند. در این ویدئو نشان داده میشود که همه مردم در هوای سرد دور سخنران این تجمع گرد آمده و سخنران در حال گفتن جملاتی از قبیل ”ما دیگر نمیترسیم … ما دیگر بعد از سی سال ترسی نداریم … ‘به زبان انگلیسی است. دوربین از بالای سر جمعیت میچرخد و چهره همه ایرانیان در حالی که دارند به سخنران گوش میکنند در فیلم دیده میشود در ثانیه 27ام این ویدئیو ،دوربین چهره مردی را نشان میدهد که به محض دیدن دوربین به سرعت خود را پشت سر نفر جلویی خود پنهان میکند.این مرد مانی ویس زاده است. در این ویدئو هم متنی وجود دارد که در آن مردی را که از دیده شدن در تصویر میترسد مانی ویس زاده معرفی میکند.البته ما نمیتوانستیم مطمئن باشیم که این مرد مانی ویس زاده است ولی خود او این مطلب را در نوشته نشریه خود تایید میکند.
در ادامه متن این ویدئو به شکل نه خیلی مودبانه،مانی ویس زاده که خود را در جامعه ایرانیان خبرنگار معرفی میکند، مورد سوال قرار میدهد که چرا از دیده شدن در چنین گرد هم آیی صلح آمیز میترسد؟ و غیر مستقیم او را متهم میکند که طرفدار دولت احمدی نژاد است. این متن اشاره میکند “مردم حق دارند چهره واقعی تو را بشناسند“.و در نهایت ویدئو با متن “مردم حق دارند خبرنگار طرفدار احمدی نژاد را بشناسند“ به پایان میرسد.
ویس زاده در واکنش به انتشار این ویدئو در اینترنت در مقاله ای اسامی کسانی را که در فیس بوک این ویدئو را به اشتراک گزاشته اند منتشر کرده و سعی کرده است به جای جواب دادن به سوال مطرح شده هوچیگری کند. او در مقاله خود به چند نکته اشاره میکند که سوالات بسیاری را در ذهن خواننده آن به وجود میآورد.
1ـ ایشان به خطر انتشار این نوع ویدئو ها که توسط تلفنهای همراه گرفته شده و به سرعت در فضای مجازی اینترنت منتشر میشوند اشاره میکند! جالب است که در این زمینه ویس زاده ها با خبرگزاری فارس و کیهان در ایران هم عقیده هستند چرا که این رسانه ها هم این نوع خبر رسانی را خطر ناک میدانند ! و همه میدانیم که همین نوع ویدئو ها بود که وظیفه اصلی اطلاع رسانی و افشاگری را در حوادث پس از انتخابات به عهده داشت.
2ـ ایشان میگویند که انتشار این ویدئو ها “میرود که در اجتماع آبرودار و صلح طلب ما ایرانیان استرالیا آبرو ریزی کند”. البته احتمالا این قسمت از متن وقتی توسط پدر ایشان ویراستاری!! (بخوانید نوشته) میشده معنای لغت “آبروداری” خوب مفهوم نبوده است!. مگر نه ایشان باید میدانستند رفتارهای فرزند ارشد ایشان در حقیقت تلاشی برای باج گرفتن از طریق ریختن آبروی دیگران است.چاپ اسم …….. در تیتر اول صفحه اول زاگرس به بهانه مطرح کردن یک سوال ……….. فقط به استناد به نوشته روزنامه کیهان! فقط نمونه ای از بی اخلاقی و کم خردی روزنامه نگار سی و چند ساله ما است. آقای مسعود ویس زاده باید برای ویراستاری مطالب دقت بیشتری بکنند و فراموش نکنند که روزنامه کیهان ،که در جهت تامین منافع نظام شب را روز و روز را شب جلوه میدهد، نمیتواند منبع معتبری برای خبرهای تیتر یک روزنامه باشد. حال سوال این جا است که اگر ما اسم آقای مسعود و یا مانی ویس زاده را در یک وب سایت پیدا کردیم که به آنها نسبت کلاه برداری زده شده است، آیا حق داریم در صفحه اول هفته نامه خلیج فارس همراه با عکس و تفصیلات از آنها سوال کنیم که آیا آنها کلاه بردار هستند یا نه ؟ اگر این حق را به ما میدهند ما این کار را از فردا آغاز خواهیم کرد تا شاید معنای جامعه با آبرو برای ایشان و پسر قند عسلشان روشن تر شود.
3ـ در کل متن نوشته های ویس زاده ها این توهم دیده میشود که ایرانیان مقیم استرالیا به این آقایان بدهکار هستند ویا از آنها باید بترسند! لابد از فردا اگر کسی خواست به ایران سفر کند قبلا باید با ایشان تماس بگیرد و کسب اجازه کند ! و یا شاید انتظار دارند که پای هر معامله ای مانی ویس زاده باید حضور داشته باشد …. و هر وقت ایشان هر سوالی از کسی داشتند مردم مجبورند جواب بدهند.
در متن مقاله شماره 159 زاگرس ایشان اشاره میکنند که” مردم حق دارند بدانند بعضی ها پولهایشان را از کجا آورده اند” احتمالا اشاره ایشان به آقای …… است که شرکت ایشان دیگر به مانی ویس زاده آگهی نمیدهد!. ویس زاده در جای جای نوشته های خود سعی دارد که این طور وانمود کند که اگر در روزنامه کیهان به ………اشاره شده است آ………… و شاید ایشان باور دارد که مردم بالاخره باید بدانند…….. که کیهان و حسین شریعتمداری به عنوان عنصر ضد انقلاب و هماهنگ کننده تظاهرات در استرالیا معرفی کرده است ……… .. همانطور که به احترام خوانندگانمان در شماره گذشته اعلام کردم که بنده نه در همایش ایرانیان شرکت کردم و نه تظاهراتی را جلوی سفارت تدارک دیده ام .ولی در عجبم که چطور خبرنگار شجاع !! سیدنی مانی ویس زاده فکر میکند که در جایگاهی است که همه باید به ایشان پاسخگو باشند .شاید ایشان فراموش کرده اند که اینجا استرالیا است و.به عنوان مثال بنده هم میتوانم از ایشان سوال کنم که ایشان به نوازندگان گروه کیوسک چقدر بدهی دارند و شکایت رسمی این گروه از ایشان به کجا رسیده است و ای کاش ایشان میتوانستند جواب قانع کننده ای برای عدم پرداخت بدهی های خود به هفته نامه …….. ارائه کنند و توضیح دهند که چرا تا کنون بدهی های خود را بابت اینویسهای شماره  و استیتمنت شماره …….. به تاریخ سپتامبر 2008به هفته نامه ……… پرداخت نکرده اند.
آقای کرمی فیلمبردار سابق صدا و سیما که تازگی به استرالیا آمده به …….. میگوید شغل فیلمبرداری ایجاب میکند که در همه نوع مراسمی حضور داشته باشم و بدون کم و کاست و تحلیل فیلم را به کارگردان تحویل دهم،لازم به ذکر است که کرمی از طرف ویس زاده متهم شده که در مسجد امام حسین چند مورد به عنوان فیلمبردار حضور داشته و در مقابل آن پول گرفته است. آقای کرمی مانند بسیاری از هموطنان دیگر ما عقیده دارند که برخورد های یک طرفه و کیهان گونه مانی ویس زاده با خبر های استرالیا کاملا این آدم را از خطه یک خبرنگار باشرف جدا کرده است.
انعکاس اخبار دادگاه ها
به نظر ما پرداختن ایشان در نشریه کوچکش به موضوع دادگاه یک مغازه دار در صفحه نخست کمی مشکوک به نظر میرسد چرا که به عنوان مثال زاگرس هیچ وقت به پرونده سنگین چند صد هزار دلاری ………(مدیر رستوران آناهیتا) در دادگاه اشاره ای نکرده است در حالی که هر هفته در این رستوران کار میکند، به نظر میرسد که در چنین مواردی وظیفه خبررسانی فراموش میشود چرا که هر دو پرونده در دادگاه های استرالیا در جریان است و به مراحل نهایی نزدیک میشود. هفته نامه………..به زودی ویژه نامه ای را به شرح کامل ماجرای این دادگاه اختصاص خواهد داد تا شاید آقای ویس زاده از خواب بیدار شوند و نگاهی هم به پرونده سنگین ارباب نان آور خود بیندازند. در عین حال تعداد زیادی از هموطنان ایرانی که پولهای کلانی را زیر نام آموزش پرستاری در استرالیا باخته اند وجود دارند که برای روشنگری آماده اند در مصاحبه های خلیج پارس شرکت کنند چرا که مردم حق دارند بدانند که بعضی از ایرانیان چگونه با دادن اطلاعات گمراه کننده به جوانانی که با ویزای کار به استرالیا آمده بودند پول خوبی به جیب زدند !!. محمد رضا کرمی در مصاحبه خود به خلیج فارس اضافه کرد ”شاید برای مانی ویس زاده بهتر باشد به جای پرسه زدنهای آخر هفته در اطراف رستوران آناهیتا برای شکار خرگوش های کم سن و سال! به جاهای دیگری از سیدنی هم برای تهیه خبر سری بزنند.
4ـ در جایی از نوشته ها ویس زاده اشاره میکند که قبلا به طور رسمی در رکاب آقای لقایی بودن را رد کرده اند و هیچ علاقه شخصی به ایشان ندارند. ای کاش این خبرنگار حرفه ای و شجاع ! اشاره میکردند که کجا ، چه زمان و از طریق چه رسانه ای رسما این ادعا را کرده اند. آیا این مطلب را در نشریه دوهفته یکبار خود منتشرکرده اند و یا به شکل شفاهی آن را اعلام کرده اند حتما تا وقتی اقای لقایی در استرالیا بودند ایشان رسما در رکاب بوده اند و وقتی ایشان از استرالیا رفته اند ویس زاده ها وجود حجت الاسلام را انکار میکنند ؟

آناهیتا  جلال دستیاری

 

5ـ در جای دیگری مانی ویس زاده به فردی اشاره میکند که غلطی! کرده و پلیس به سراغ او رفته است.ما فکر میکنیم اشاره مانی ویس زاده به عکسی است که که چند ماه پیش در فیس بوک به شکل گسترده ای منتشر شده بود و در آن عکس صورت ایشان و جلال دستیاری روی عکس دیگری مونتاژ شده بود و در شرح عکس به عدم وجود عدالت در محیط کاری رستوران آناهیتا اشاره شده بود، (متاسفانه نمیتوان به دلایل اخلاقی به شرح آن عکس و نوشته های مربوط به آن مستقیما در این نشریه اشاره کرد). حال جای سوال دارد که چرا در آن زمان آقای ویس زاده نگران آبروداری ایرانیان نبودند! و هیچ اشاره ای به این موضوع در نشریه خود نکردند تا مردم بفهمند که چرا همچنین موضوعی در رابطه با ایشان و جلال دستیاری منتشر شده است و عکس عامل ان را هم در صفحه اول چاپ نکردند شاید درس عبرتی برای دیگران شود؟! و حالا ناگهان یادشان افتاده که آبرویشان در خطر است. شاید این به آن دلیل است که فیلم منتشر شده در اینترنت یک سند غیر قابل انکار است ولی عکسی منتشر شده در فیس بوک یک عکس غیر واقعی بوده.

به هر حال بهتر است ویس زاده از حربه ایجاد وحشت استفاده نکند چرا که کسی از افشای حقیقت نخواهد ترسید و مطمئن باشند که در چنین مواردی ما مثل ایشان پشت سر دیگران پنهان نخواهیم شد

.
6 ـ ای کاش ایشان نظر رسمی خود را هم در رابطه با انتخابات ایران منتشر میکرد تا مجبور نباشد در نشریه خود فقط به خبرگزاری ایرنا و کیهان و امثال آنها اشاره کند.
جامعه ایرانیان مقیم استرالیا که کیهان آنها را خارج نشینان میخواند بعد از انتخابات ایران در چند نوبت در نقاط مختلف شهرهای سیدنی و ملبورن و بریزبن دست به تظاهرات اعتراضی زدند .اکثر ایرانیان مقیم سیدنی روز 28 جولای سال گذشته را به یاد دارند که گرد هم آیی بزرگی در کنار سالن تاون هال در سیدنی در ابراز همدردی با همه کشته شدگان اعتراضات انتخابات ایران برگزار شد.در این گرد هم آیی اکثر چهره های شناخته شده و قدیمی جامعه ایرانیان مقیم استرالیا شرکت داشته اند سوال ما این جا ست که اگر مانی ویس زاده هم برای همدردی با کشت شدگان در این تجمع شرکت کرده بود پس چرا مانند دیگر ایرانیان مقیم استرالیا شجاعت آن را نداشت که جلوی دوربین بایستد؟. و اگر ایشان به عنوان خبرنگار در آنجا حضور داشته باز هم نباید از دیده شدن در دوربین ترسی به دل راه میداد و چنان شتابان خود را پنهان میکرد. برای بعضی ممکن است این سوال پیش بیاید که ممکن است برای ایشان شغل خبرنگاری با خبرچینی اشتباه گرفته شده است . قصد ما ترور شخصیت ایشان نیست بلکه مطرح کردن یک سوال ساده است که بر اساس مقاله خود ایشان این سوال به است چرا هیچ یک از ایرانیان حاضر در گرد هم آیی از دیده شدن در دوربین ترسی به دل راه ندادند و خود را پنهان نکردند؟ و این فقط و فقط مانی ویس زاده است که از دیده شدن میترسد

.
پر واضح است که آن کس که باعث کشته شدن ندا آغا سلطان بوده است باید از دیده شدن در دوربینهای موبایل هراس داشته باشد. آنان که مردم معترض در خیابانها را با باتوم و چوب و دشنه مورد حمله قرار میدادند باید از دیده شدن هراس داشته باشند. نه یک نفر که ادعا میکند خبرنگار است

.
آقای ویس زاده شما دروغ میگویید که نگران آبروی آبروداران هستی، تیتر روزنامه شما در دو شماره پشت سر هم نشانگر آن است که شما از چیز دیگری ناراحت هستی. شاید شما از آن عصبانی شده ای که چرا چهره واقعی شما برای ایرانیان مقیم استرالیا برملا شده و خود را در حد یک هوچیگر که کاری به جز به هم زدن جو جامعه ندارد پایین آورده ای و مانند اسباب بازی بازیچه دست اطرافیان خود شده ای. باعث تاسف است که تیترها و عکسهای نشریه شما یاد آور روزنامه کیهان در ایران است که از تیترهای آن بوی تعفن،دروغ،تخریب و عقده به مشام میرسد. بوی تفکرات آدمهایی که پشت سر دیگران پنهان میشوند تا چهره واقعی خود را بپوشانند.
آقایان ویس زاده ما در نشریه …… هرگز قصد پاسخگویی به خیال پردازیهای منتشر شده در نشریه زرد شما را نداشتیم ولی لحن شما در مقاله اخیرتان نشان از آن داشت که شایدبه این باور رسیده اید که دیگران از شما میترسند، خیر پسر شجاعِ و پدر پسر شجاع ، به قول خواجه شیراز !
چو پرده دار به شمشیر میزند همه را کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند .

نمونه ای از واکنش کیهان به کشته شدن ندا آغا سلطان (روزنامه کیهان تهران 15 فروردین )

‘در خبرها آمده بود كه عده ای در اطراف خانه كروبی جمع شده و علیه او شعار داده اند و به منزلش حمله كرده اند!….كروبی برای اینكه خودش را مهم جلوه دهد این صحنه ها را تدارك دیده است وگرنه كروبی عددی نیست كه ارزش این حرفها را داشته باشد…… ‘

.

Advertisements

Entry filed under: Uncategorized.

ترجیح می‌دهم یک اختاپوس سرنوشت کشورم را ت عیین کند تا اینکه یک …. ایده ای جالب برای صندلی خیابانی

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تعداد بازدید

  • 75,868 بازدید

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 53 other followers

آخرین نظرات


%d bloggers like this: