از شیح حلالی تا پلیس کانادا

11/05/2011 at 1:29 am Leave a comment


سالها پیش مفتی معروف استرالیا در یکی از سخنرانی های خود جمله ای را به زبان آورد که برای او و مسلمانان مقیم استرالیا کمی گران تمام شد . این شیخ لبنانی در سخنانی به این موضوع اشاره کرده بود که نوع لباس پوشیدن زنان در استرالیا دلیل ایجاد جرایم جنسی ( تجاوز ) در این کشور است . شیخ ال حلالی حتی جمله خود را با ترکیبی بسیار بد تر به پایان میبرد و میگوید : “نمیتوان انتظار داشت گوشت لخم را در مقابل گربه بگزارید و از او بخواهید به آن دست نزند” .

شاید اگر شیخ سیدنی این جمله را در یکی از کشورهای خاور میانه به زبان میآورد هیچ واکنشی در بر نداشت ولی در یک کشور غربی ، تشبیه خانمها به “گوشت لخم” و آقایان به “گربه” ، دردسر ساز خواهد بود. سخنان رهبر مسلمانان شهر سیدنی بهانه ای بسیار دلچسب برای رسانه های غربی و استرالیا به وجود آورد و شیخ لبنانی را برای چند روز متوالی به چهره اول رسانه های استرالیا وچهره ای جنجالی در رسانه های کشورهای غربی تبدیل کرد . … آقای حلالی میتوانست جمله خود را بسیار حساب شده تر بیان کند ، اگر او واژه های بهتری انتخاب میکرد و به عنوان مثال جمله خود را به این شکل مطرح میکرد : ” باید در کشورهای غربی به شکل علمی و آماری بررسی کرد که آیا پوشیدن لباسهای سکسی و تحریک انگیز توسط خانومها میتواند یکی از عوامل افزایش میزان جرایم جنسی در این کشورها باشد و یا خیر؟ .” … شاید امروز رسانه های غربیاز او به عنوان یک مرد مذهبی روشن فکر یاد میشد.

پس از گذشت چند سال از این ماجرا ، هفته گذشته آقای Michael Sanguinetti افسر پلیس شهر تورنتو در کانادا به نوعی سخنان شیخ الحلالی را تایید کرده و در مقابل دانش جویان یک دانشگاه اظهار کرده بود که :”I’ve been told I’m not supposed to say this. However, women should avoid dressing like sluts in order not to be victimised,”

” به من گفته اند که این را نگویم ، به هر حال ، زنها باید از لباس پوشیدن مانند زنهای بی شرم و هرزه (slut) پرهیز کنند تا قربانی ( تجاوز ) نشوند ”

با این که آقای Sanguinetti کمی عاقلانه تر از شیخ الحلالی رفتار کرده و در سخنان خود از واژه های “گوشت و گربه” استفاده نکرده است! با این حال مزمون و معنای جمله او با شیخ مسلمان در سیدنی فرق چندانی ندارد .

سخنان این افسر کانادایی باعث ایجاد موج اعتراض گروهی از زنان هلندی ، آرژانتینی ، کانادایی، انگلیسی و استرالیایی در کشورهای مربوطه شد و قرار است در شهر سیدنی تعدادی از این خانومها با لباسهایی مخصوص ! به راهپیمایی بپردازند . این راهپیمایی تحت نام SlutWalk در کشور کانادا برگزار شده و برای ۱۳ جولای در سیدنی برنامه ریزی شده است .

شکی نیست که اظهار نظر های مطلق و اینچنینی میتواند واکنشهای پیچیده ای را هم در بر داشته باشد . معترضین در کشورهای مختلف ادعا میکنند که چطور میتوان جرمی به بزرگی تجاوز را به گردن قربانی آن جرم انداخت ! . در حقیقت حتی اگر یک سازمان مستقل در یک بررسی آماری و علمی ثابت کند که “بد لباسی خانومها میتواند در افزایش خطر مورد تجاوز قرار گرفتن از طرف متجاوزین موثر باشد” هنوز هم میتوان به این خانومها حق داد که به اظهار نظر های افسر کانادایی و آقای الحلالی اعتراض داشته باشند. نظراتی که در آن همه تقصیرهای به گردن قربانی انداخته شده.

متاسفانه در کشور ما هفته ای نیست که اظهار نظری اینچنینی و شاید بار ها بد تر از زبان مسئولین مملکتی خارج میشود و مردم کشور ما عادت کرده اند که به این سخنان فقط به دیده طنز نگاه کنند و حق اعتراض کردن حتی از ذهن آنان عبور هم نمیکند ! سخن گفتن از جن و رمال و حاله نور در ایران دیگر عادی شده و حتی کسی از آن جک هم نمیسازد .
و مسئولین رده بالای مملکت گاه در مصاحبه های رسمی حرفهایی را به زبان میآوردند که در مقام مقایسه شیخ الحلالی را به عنوان یک فرد غیر مسئول در چشم ما فیلسوفی توانا جلوه گر میکند .

Advertisements

Entry filed under: Uncategorized.

عکس احمدی نژاد با خبرنگار اسپانیایی بعد از مصاحبه …آقای بهنود از شما متنفرم ! برای این که

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


تعداد بازدید

  • 75,868 بازدید

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 53 other followers

آخرین نظرات


%d bloggers like this: